allblack.png

CENTRALA 

Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis 

 Małgorzata Kuciewicz wraz z Simone De Iacobis tworzą CENTRALĘ, warszawskie studio architektoniczno‑badawcze proponujące możliwe scenariusze przyszłości. Ich projekty służą nie tyle ich realizacji, ile stworzeniu przestrzeni do dyskusji. Mają zachęcić odbiorców do uruchomienia wyobraźni, zawieszenia utartych przekonań na temat otaczającej nas rzeczywistości i przedefiniowywania naszego sposobu bycia w świecie. Centrala skupia się na odczytaniu komponentów przyrodniczych w modernizmie oraz tworzy własne projekty o architekturze‑w‑przyrodzie i przyrodzie‑w‑architekturze.

W latach 2016-2018 ich rozpoznania dotyczyły architektury w kontekście zjawisk fizycznych, takich jak klimat, grawitacja, zmienność pór roku i pór dnia. Kolejne projekty dotyczyły wody, miejskich mokradeł, hydrografii i zanikających fenomenów atmosferycznych. Obecnie pracują z hydrobotaniką oraz projektują strefy wychodzenia z komfortu, np. wspólnie z Natalią Budnik pracują spekulatywne nad wielogatunkową urbanistyką. Stale współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autorski cykl warsztatów.

Projekt „Amplifikacja natury” kuratorki Anny Ptak i Centrali prezentowany był w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia 2018. Projekt „Dom odziany: Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” Centrali, Aleksandry Kędziorek oraz Alicji Bielawskiej będzie prezentowany w Pawilonie Polskim podczas 3. London Design Biennale 2021.

źródło zdjęć: Amplifikacja natury, Pawilon Polski na Biennale Architektury 2018.

 Fot. Anna Zagrodzka.

,,Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. (...) nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.”

Więcej o wystawie możecie przeczytać na stronie Pawilonu Polskiego tutaj:

https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/16-miedzynarodowa-wystawa-architektury-la-biennale-di-venezi

W ramach wystawy wydano także książkę, którą możecie w wersji PDF pobrać tutaj:

https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/amplifkacja-natury-wyobraznia-planetarna-architektury-w-epoc

  • KanałYt
  • Czarny Instagram Ikona
  • Facebook

PATRONAT HONOROWY I DOFINANSOWANIE

SPONSOR / BARTER

WSPÓŁORGANIZATOR

PATRONAT HONOROWY 

PATRON

MECENAS 

PARTNER 

PATRON MEDIALNY 

©2020 by OSSA SPATIUM.